Vetus 1000W Pure Sinus inverter 12V - IV100012
Stock:
Sold out
  • Our prices are negotiable. Lowest price guarantee!
  • Worldwide shipping DHL, UPS, FedEx, PostNL
  • Pay before or after delivery with Klarna
  • Customers rate us with an 8.6
Questions about this product? Contact us!
The Vetus 1000W Pure Sinus inverter 12V - IV100012 is a high -quality inverter that turns 12 Volt direct current (DC) into 230 Volt alternating current (AC) with a pure sinus golf shape. This makes it possible to use different devices and electronics that normally only work on net current, in vehicles, boats or other mobile applications.
Below are the specifications of the Vetus 1000W pure sinus inverter 12V - IV100012:
Input voltage: 12V DC
Output voltage: 230V AC
Continuous Power: 1000W
Peak power: 2000W
Output frequency: 50 Hz
Inverter technology: pure sinus
Security functions: overload, short circuit, too high temperature and too low battery voltage
Cooling: fan
Dimensions (LXBXH): 370 x 180 x 87 mm
Weight: 4.1 kg
SKU: 11111-VOA-IV100012
Color: Blauw
Delivery period: 1 - 4 Werkdagen
Brand: Vetus
Product condition: Tweedekans product
Voltage: 12V
This is how bidding works
1. Select the product
Choose the desired product from our wide range
2. Place your bid
Fill in the amount you wish to bid without obligation.
3. Wait for a response
We will assess your bid and provide you with an acceptance or a counteroffer.
4. Price agreement
If we both agree on the price, then place the order.
5. Pay for your order
Place your order and pay before or after delivery.
6. Receive your product
Choose to pick up, or let our staff ship your order worldwide.
Frequently asked questions
Photos:
Prices & Bidding:
At Outlet Specialist, you can make a bid on the displayed price.
If your bid is accepted, you will automatically receive an invoice.
If your bid is not accepted, we will send you a non-binding counteroffer.
Bid is Binding:
Once your bid is accepted, an order will automatically be created for you.
Returns:
In principle, purchases cannot be returned. Did you order an item incorrectly and wish to return it?
Please note we deduct 20% of the purchase amount for handling.
Delivery & Pickup:
Most products shown online are available for immediate delivery from stock (in 99% of cases).